Podejmujesz decyzję o tym, żeby stać się właścicielem samodzielnie zarządzającej spółki? W konsekwencji tego czeka Cię spora przeprasza w papierkowej robocie oraz uwijanie się z kwestiami formalnymi. W polskim prawie gospodarczym występuje bowiem mnóstwo rozlicznych tworów gospodarczej działalności, jakie są przewidziane w zależności od tego, jakim dysponuje się kapitałem zakładowym, na jak długi okres planujemy działać w ramach spółki w danym wymiarze, czy chcemy ją założyć samodzielnie, czy też chodzi o firmę zakładaną jako spółka kilku partnerów.
W zakresie działalności gospodarczej mówi się zaś o spółkach osobowych, a więc chodzi w nich o to, że posiadają jedną bardzo ważną cechę, a mianowicie- nie dysponują standardową osobowością prawną. W praktyce, chodzi zatem o tym, że jeżeli tego rodzaju spółka zostanie pozwana, pozywamy nie firmę, ale zakładających dany podmiot wspólników. W zakresie z kolei równie szeroko dzisiaj rozpowszechnionych spółek kapitałowych mowa o realizowaniu działalności wszelkiego typu lecz nie w oparciu o wspólników, zaś kapitał.
W tym wypadku bardzo często jest to majątek spółki. W wielkim skrócie, przy podmiotach gospodarczych zwanych spółkami kapitałowymi skład osobowy okazuje się zmienny, natomiast nie mają większej istoty i znaczenia to, jakimi cechami osobowymi wyróżniają się wspólnicy prowadzący daną działalność gospodarczą. Wszelkiego rodzaju sprawy formalne są natomiast przez wspólników realizowane nie bezpośrednio, ale pośrednio, wykorzystując do tego odpowiednie organy.