JUAN GRIS

Juan Gris urodził się w Madrycie w 1887 roku, gdzie studiował inzynierię w Szkole Sztuk Pięknych przez dwa lata od 1902 do 1904 roku. Tworzył też rysunki dla gazet w stylu secesyjnyn. Przez kolejne dwa lata studiował malowanie z akademickim artystą Jose Maria Carbonero.
W 1906 roku artysta przeniósł się do Paryża, gdzie został wyraźnie zainspirowany swoim rodakiem Pablo Picasso. Jego obraz przedstawiający Pablo Picasso z 1912 roku jest znaczącym dla wczesnego malarstwa kubizmu. Malarz szybko znalazł się w centrum paryskiej awangardy artystycznej. Początkowo Gris malował wiedziony stylem kubizmu analitycznego, później jednak zwrócił się w stronę kubizmu syntetycznego. W przeciwieństwie do Picasso, jego prace były monochromatyczne, malowane w jasnych harmonijnych kolorach, śmiałych kombinacjach. Obrazy Grisa charakteryzują się ściśle geometryczną kompozycją, w której rozproszone elementy mają ostre krawędzie. Wpływy Cezanne’a, Picassa i Braque’a zaszczepiły w nim styl kubizmu, który miał uczynić go sławnym na całym świecie. Wersja kubizmu Grisa była bardziej surowa i klasyczna, może mniej spontaniczna, ale to dzięki niemu właśnie styl kubizmu stał się wiele bardziej wolny i nieco liryczny.
Gris zaczynał z szarymi stonowanymi obrazami, które przekształciły się w połowie dekady w kolorowe obrazy z kolażami, które dąły jego pracom oryginalności kubizmu. W tym czasie poznał też malarz Josette, powstały wtedy jego najbardziej barwne i kolorystyczne fotografie: Matador, Gitara na krześle.
W 1924 jako pierwszy Gris zaprojektował stroje baletowe dla Sergieja Diaghileva i słynnego Ballets Russes. W tym też czasie jego obrazy zaczęły być wyceniane jako wielkie dział sztuki i stworzył swoje najlepsze i najbardziej znane obrazy jak ,, kobieta z koszykiem” ,, Czerwona książka” ,, Kobieta w oknie”. Jednak nie przyszło mu cieszyć się swoją sławą zbyt długo. Zmarł z powodu ostrego ataku astmy w 1927 roku.
Jego najwspanialsze obrazy: w hołdzie Picassowi, Trzy karty, Martwa natura z syfonem, Torebka kawy, Album.